En Güzel 10 Pink Floyd Şarkısı…

{ Posted on Mar 04 2009 by Tolga Sirkeci }

Onlar ki, birçok insan tarafından müziğin ulaştığı en üst nokta olarak kabul edilir. Şarkıları, uyuşturucunun ta kendisidir. Halisünatif etkidir, tribal aklın görünürlüğüdür. Kısacası psychedelic’dir. Bize düşen de, mübala içermeden tüm zamanların en iyi müziğini yapan bu grubun şarkılarını bir saygı maiyetinde maddelemek. İşte karşınızda en güzel 10 Pink Floyd şarkısı. Tabii, son derece subjektif bir şekilde.

pink_floyd_imagen3

10. Keep Talking
Gilmore dönemi Pink Floyd albümü olan 1994 çıkışlı Division Bell’den harika bir şarkı. İnsanlar, grupta artık Roger Waters olmadığı için Division Bell’in Pink Floyd çizgisinden çok uzak olduğunu ve dolayısıyla Division Bell’in aslında bir Pink Floyd albümü sayılamayacağını tartışa dursun, Gilmour abimiz dehasını bu şarkıda ortaya koymuştur. Derin sözleri, kimilerine göre çağımızdaki iletişimsizlik sorununu anlattığını iddia etse de Waters’la arasındaki iletişimsizliği anlattığını varsayanların da sayısı azımsanacak kadar değildir. Manidar sözlerinin yanında, şarkıda kullanılan talkbox solosu da enfes mi enfestir. Şarkıdaki soru cevap kısmının karmaşıklığı ve örtüşmezliği ise şarkının kaotik havasına apayrı bir tat verir.

101

9. High Hopes
Yine tartışmalara konu olan Division Bell’den aşmış bir eser. Pink Floyd’un toplama albümlerini saymazsak ve High Hopes’un da Divison Bell’in son şarkısı olduğunu göz önünde bulundursak, bir nevi sondur, hüzünlü bir vedadır biz floydian’lara. Waters, kişisel hoşnutsuzlarından dolayı Division Bell’e “bok parçası” yakışıktırması yapsa da, öyle olmadığının en açık kanıtıdır High Hopes. İşin içinde Gilmore olduğu için şarkı aşmış bir solo içerir doğal olarak. Yeteri kadar dinleyip şarkıyı özümsedikten sonra ise; “Allah belanı versin Gilmour, yine dağıttın beni!” sayıklamalarına yol açar. Şunu da söylemek de faide vardır ki, p.u.l.s.e versiyonu kesinlikle izlenmelidir.

David Gilmour 4 April 2006

8. Coming Back to Life
Neşeli bir şarkıymış gibi görünmesine rağmen şarkı sizi iyice sardıktan sonra sırf neşeli bir şarkı olmadığı açık bir şekilde hissedilir. Bir gece vakti, iyi bi ses sistemiyle dinlendiğinde adamın gözünden yaş getirir. Şarkının sözleri, Pink Floyd’un hep yaptığı gibi hissettiğimiz, ama kelimelere o denli iyi dökemediğimiz her şeyi bir çırpıda bize söyleyiverir. Bakar mısınız şarkı nasıl bir cümleyle başlar:

“Where were you when i was burned and broken..? While the days slipped by from my window, watching…”


pink-floyd2

7. Hey You
79 çıkışlı efsane albüm The Wall’dan, Waters’ın yazdığı sözlerle bezeli efsane bir şarkı. Bu şarkı, Pink Floyd’un en iyi olmasa da en görkemli zamanına denk gelir. Another Brick In the Wall’da tüm şarkılar birbirinin devamı olduğu ve aslında albümün tek başına bir şarkı olduğu düşünüldüğünde, bu şarkıyı tek başına değerlendirmek çok da doğru olmaz. Ancak bir gerçek var ki, ortada bir duvar vardır ve bu duvar çevrelerini örerek onları dış dünyadan izole eder. “Hey You” seslenişi ise duvarın öbür tarafındakileredir. Acıklı ancak kızgın bir haykırıştır dünyaya. Son olarak ise bu şarkı, bir insan evladının kurabileceği belki de en mükemmel cümleyi içerir:

“Open your heart, I’m coming home…”

pink-floyd-biography-21

6. Echoes
Meddle albümünde yer alan, 23 küsür dakikalık uzunluğuyla Pink Floyd’un Shine On You Crazy Diomond ve Atom Heart Mother’dan sonraki en uzun üçüncü şarkısıdır. Parça, 20 tuhaf ve anlamsız melodinin bir araya gelerek anlamlı hale gelmesiyle oluşur. 23 küsür dakika olmasına rağmen hiç sıkmaz, aksine “ne çabuk bitti yahu?” hissi uyandırır. Şarkının vokali de diğer şarkıların aksine derinden ve ağlayarak gelir sanki. Diğer parçalarda olmayan bu farklı vokal tonu, Gilmour ve Wright’ın seslerinin karıştırılılmasıyla elde edilir. Parça, denizaltı radar dalgalarından baykuşlara, albatros kuşlarından balinalara kadar bir çok farklı sesi içerir ve bu sesler öyle anlamlı bir şekilde bir araya getirilmiştir ki, sonuçta ortaya çıkan şey, bir şarkı değil bir tanrısal sesler bütünüdür.

pink_floyd

5. Time
Dünya’da 30 milyondan fazla kopya satarak (!!) 30 küsür sene listelerde bulunan (!!) başyapıt The Dark Side Of The Moon’un en harika, aşmış, bitirmiş, ununu elemiş eleğini asmış şaheseridir. Şarkının başındaki çan sesleri, diğer şarkıları dinlerken tepkisizlemiş bünyeyi bir anda zıplatır, ürperterek önce kendine getirir, sonra şarkıya dahil eder. Önce Water’ın agresif ve sinirli vokali girer, ardından Gilmour’un o davudi dingin sesi duyulduğunda “Allahım sana geliyorum!” sayıklamarıyla bünye kendinden geçer. Waters abimiz, genel olarak insanın belli bir zaman diliminde yaşadığını, bu zamanın hızla akıp gittiğini ve insanın bunun farkında olmadığını anlatan lirikler karalamıştır bu şahesere. Bu lirikler içerisinde şu cümle ise pek bi’ manidardır sanırım:

“Kimse sana ne zaman koşman gerektiğini söylemedi, startı kaçırdın…”

lgpp0407the-dark-side-of-the-moon-pink-floyd-poster

4. Another Brick In The Wall
The Wall albümünün canı ciğeri, müzikal anlamda aşmışlığının yanı sıra yüce şahsiyet Waters’ın yazdığı sözlerle harika bir sistem eleştirisi, isyan, başkaldırı ve devrim şarkısı Part I, Part II, Part II ve The Happiest Day of Our Lives adlı dört şarkıdan oluşur. Pink Floyd ruhunu hiç bilmeyen ortaokullu, liseli yeni yetmelerin “okulu sevmiyorum!” edasıyla şarkıyı sahiplenseler de, kulüplerde saçmasapan remixlerinin çalınsa da, Marilyn Manson ve Korn gibi popüler ikonlar cover yapıp şarkıya tecavüz ederek şarkının içini, ruhunu, anlamını ve felsefesini yeteri kadar boşaltmış olsalar da, daha bir yüzyıl daha kendini dinletecek bu şarkı şüphesiz. 1990 yılındaki efsanevi Berlin konserinde bu şarkı çalınırken sahneye duvar koydurup yıkmışlıkları da vardır bu mübarek adamların.

rogerwaterspaper41

3. Comfortably Numb
Yine The Wall albümünden, bu sefer Waters-Gilmour ortak imzalı bir şaheser. İkisi bir araya geldiğinde neler olabileceğinin tek kanıtı.. Waters, “Hello! Is there anybody out there?” diye girer, Gilmour “there is no pain you’re receding” diye devam eder. Şarkının solosu ise kesinlikle akıllara zarardır. Tüm zamanların en iyi solusu ünvanını elinde bulunduran bu solonun, Gilmour tarafından p.u.l.s.e.’da kanlı canlı tekrar icra edillişi ise kesinlikle izlenmelidir. Zira şarkı bitişinin akabinde üstünden kamyon geçmişe döner insan ve “o nasıl bir şarkıydı ya? Vay vicdansızlar vaayy!” sözleri ağızlardan istemsizce dökülüverir. Waters, gereksiz ve yüksek egosundan biraz ödün verebilseydi biz daha ne Comfortably Numb’lar dinleyecektik. Konu hakkında ise Gilmour babamız şöyle buyurmuştur:

“Comfortably Numb, Roger ve benim yeteneklerimizi birleştirip birlikte çalışabileceğimizi gösteren son örnektir.”

53174392AW214_Live_8_London

2. Shine On You Crazy Diamond
20 küsür dakikalık uzunluğuyla Pink Floyd’un en uzun şarkısıdır. Toplam 9 Part’tan oluşur. Birçok kişi tarafından tartışmasız abilerimizin en mükemmel hali olarak kabul edilir, doğrudur. Öyle bir şeydir ki Sine On You Crazy Diamond, tek bir saniyesi bile fazla, anlamsız değildir! Yer yer tüyler ürpertip korkutur, yer yer morfin etkisi yapıp hissiyatsızlaştırır. Kendi içinde son derece kusursuz ve mükemmeldir. Öyle ki, içinde geçen tek bir notayı bile çıkarsan şarkı anlamını yitirir. Tarif edilemez güzellikte bir introyla başlar. Gilmore’un dahiyane sololarıyla devam eder. Bir Stratocaster’tan çıkarılabilecek en harika sesleri çıkarır Gilmore bu şarkıda. Ancak bu şarkının bu derece mükemmel olmasını sağlayan asıl şey, sözleridir. Şarkının sözleri, Waters tarafından Syd Barrett’a yazılmıştır . Pink Floyd’u ve Syd Barrett’ın tarzını, kişiliğini bilen birisi, bu sözlerin ona yazıldığını zaten anlar. Sevilen bir dosta karşı ancak bu kadar içten ve samimi sözler yazılabilir:

“Nobody knows where you are, how near or how you far, shine on you crazy diamond…”

rogerwaters-main

1. Wish You Were Here
Sanırım kelimelerin kifayetsiz kaldığı an işte burası. Çünkü buraya ne yazarsak yazalım Wish You Were Here’ı tanımlayamayacak, anlatamayacak. Şarkı değil, başka bir şey o. Anlatması imkansız, sadece hissedilebilecek bir şey. Dostluk gibi işte. Wish you were here ile söylenilecek tek şey var sanırım o da; Syd’e yazılan bu şarkı daha bi’ 500 yıl daha dinlenilecek ve Syd daha bi’ 500 yıl daha hatırlanacak.

“The same old fears. Wish you were here…”

11

Be Sociable, Share!


23 Responses to “En Güzel 10 Pink Floyd Şarkısı…”

 1. Fena liste olmamis, özellikle Uncut`in yaptigina oranla epey daha iyi olmus gibi geldi bana( http://numaraiki.blogspot.com/2009/02/trade-deadline-semptomlar.html ) Onun disinda elbette herkesin itiraz edecek yerleri vardir kendine göre, yazida da dendigi gibi subjektif en nihayetinde. Bana The Division Bell`den 3 sarki biraz agir geldi, heke Dark Side of the Moon gibi müzikalitede son nokta olan bir albümden 1 sarki varken, Animals`tan ise hic sarki yokken.

  Elinize saglik.

 2. Bu arada şu sürekli Wish You Were Here’ın hikayesi olarak söylenegelen “şarkı kaydı esnasında syd’in stüdyoya gelmesi” aslında Shine on You Crazy Diamond’dır. Söylemek istedim.

 3. division bell hoş bir rock albümü ama örneğin evet animals’ın tek bir şarkısı bile division bell’den daha yoğun pink floyd hissi veriyor bana…
  gerçekten de, başka bir “en güzel 10 pink floyd şarkısı” listesini roger waters ya da d.gilmour yapsa bile “cık..olmamış..eksik” diyen olacaktır çünkü bu manyakların her bir şarkısının ayrı fanatiği vardır…
  belki de bu nedenle mart 2009 roll dergisinde 30 şarkılık bir liste yayınlandı.(evet: “eksiklik var…” duygusu listenin giriş yazısında bile var) düşünsenize, hangi müzisyenin /grubun 30 şarkılık listesi yapılabilir ki? belki bir iki tanesinin… tüm zamanların en güzel 30 rock şarkısı listesi yapmak bile daha kolaydır herhalde? :)

 4. Evet, o hikaye Shine On You Crazy Diamond’a ait ama yazıda bahsetmedim. Zira herkes konuşuyor olsa da rivayet olma ihtimali de epey yüksek…

  Yazının başında da belirttiğim gibi listeye Division Bell’den üç şarkı girmesi tamamen subjektif bir durum zira Gilmour dönemini ayrı bir seviyorum. Ancak Uncut’un yaptığı listede de şöyle bir durum var ki (30. Echoes – 22. High Hopes – 18. Comfortably Numb) bu durum subjektiflikle de açıklanacak bir durum değil :)

 5. Uncut`in yatcak yeri yok zaten.

 6. Evet bu konuda yapılacak her liste eksik kalacaktır belki, bunu en iyi Pink Floyd hayranları bilir.

  Benim Pink Floyd konusunda bildiğim tek bir şey varsa, o da Set The Controls for The Heart of The Sun’dın. Buna da şarkı denemesi yetersiz kalacağı için, bu listede olmamasını normal karşılıyorum:D

 7. pink floyd için hayatımın grubu diyebilirim.en güzel 10 pink floyd şarkısını en azından 20 ye çıkarmak gerekli,seçim gerçekten zor.Nacizane benim ilk 10 u yazayım…
  1-Comfortably Numb
  2-High Hopes
  3-Coming Back to Life
  4-Us and them
  5-The great gig in the sky
  6-Marooned
  7-Poles Apart
  8-Wish you…
  9-In The Flesh-Philharmonic Orchestra versiyonu’da iyi
  10-Shine On You Crazy Diamond
  sıralar karışıktır.

 8. derya sertkan …. kesinlikle katılıyorum …. şunu da söylemeden geçmek olmaz sanırım yeni kuşaklar kesinlikle PINK FLOYD’u keşfetmeli …

  buraya liste yazmama gerek var mı ? zaten en baba liste yapılmış diyebilirim :))

  saygılar ..

 9. Pink Floyd’ün şarkı sözleri ve özelliklede müzik enstrümanlarının yeteneklerini insan ruhunun yüzeyinden taa en derinlerine kadar işlemesini sağlayan amatör ruhlu ancak profesyonel sunumlarıyla bilinen bilinmeyen diğer müzisyenlerden çok farklı ve yukarda konumlanmalarını sağladı. İcra ettileri müzik için ne sound olarak nede beste(söz)olarak sanki bu lanet dünyada değilde başka soyut bir ortamda hazırlanıp bir şeylere susamış ruhlara gökten rahmet misali (kimilerine de lanet) yeryüzüne inmiş bir şey olarak algılanmasını sağlıyor. Söz bitmez ne denilse de. Galiba Time şarısının son mısrası buna nokta oyabilir en iyi. ” Thought i had talk to you something more”

 10. Güzel liste olmuş. Yalnız Wish You Were Here’ın Syd’a yazılmadığı Waters ve Gilmour tarafından bi röportajda dile getirlmiş. Ona yakıştırılan bütün hikayelerin aslında Shine on You Crazy Diamond’a ait olduğu belirtilmiştir :) Bide keşke 2 3 albüme yoğunlaşacağımıza Animals – Dogs falanda listeye girebilseymiş diorum. Aslında 10 şarkılık liste oluşturmak zormuş bunu farkettim Welcome To The Machine de var daha. Of of cok var daha. En güzeli açıp albümleri teker teker dinlemek yine.

 11. Ben 1963 doğumluyum ve kendimi öyle şanslı hissediyorum ki müzikle tanışır tanışmaz kısa bir disko -ki o zamanlar öyle geçiyordu- pop müzik dönemimden sonra Karaköy’deki yer altı geçidinde Silvana Müzik te en değerli kasedim sony ferrocrom dark side of the moon ile wish you were here’ı kaydettirdim. Yaşım 13 gibi. Tanrım! Doğdum ve nerdeyse müzikten anlamaya başlar başlamaz Pink Floyd ile tanışmıştım. Delirecek gibi olduğumu hala anımsıyorum ilk dinleyişlerimde. Sonra önceki albümler, sonra sonraki albümler :))) Çılgın bir şeydi. Deep Purple falan dinlemeye gerek duymuyordum. King Crimson’u bile çok sonra keşfettim. Bu adamlar tüm zihin dünyamı ele geçirmişlerdi sanki. Bir dergide Pink Floyd dinleyen başka müzik dinleyemez denmişti bir zamanlar. gerçekten de doğru bir sözmüş. Hala dinliyorum hala o eski kasetlerim benimle ve cd ler ve şimdi internet sayesinde video klipleri vs vs Hangi bir parçayı öne çıkaracaksınız ki? Bu bence müziğin kurtuluş savaşı ve müziğin zirvede bağımsızlığını ilan etmesi gibi bir şey.. Her savaş ayrı değerli. Biri olmasa diğeri olmaz. Pink Floyd bir yana diğer müzik dünyası bir yana…

 12. bence en güzel 10 pink floyd parçasını seçebilmek dünyanın en zor işi olmalı, ben denedim her zaman ilk on parçam değişik oluyor, ama shine on you crazy diamond, wish you were here, time, another brick on the wall genellikle ilk onda yer alıyor.

 13. Pink Floyd’u 1985′ten beri dinlerim hastalık derecesinde hayranıyım
  yaşım 44 ve hala müziğine doyamadım ,
  özellikle Atom Heart Mother albümündeki o gençlik korosunu
  her dinlediğimde tüylerim diken diken olur kendimden geçerim
  olağanüstü , muhteşem ve anlatılamaz bir duygu ancak dinleyen bilir..

 14. liste kıvamında olmuş ama 1. sıraya ben olsam sorrow u koyardım.

 15. Kesinlikle dogs (animals) olması lazımdı bu listede ! Yazık olmuş …

 16. Bugün Syd’in, çılgın elmasımızın 65. doğum günü… Kelimelerle anlatılmaz şu an yaşanan duygular..

  remember when you were young, you shone like the sun.
  shine on you crazy diamond… shine on…

  Liste ve açıklamalar güzel olmuş fakat bu kralları ilk 10′a sığdırmak çook zor.. Dogs ve Us and Them de aynı averajla ilk 10′ a girebilirler.. Havada asılı duran Albatros’um, Echoes’um 6′dan daha yukarıda benim için.. İyi ki doğdun Syd, iyi ki varsın Pink Floyd ve sonsuza kadar var olacaksın…

 17. Pink floydla yeni tanıştım ve nerdeyse 8 aydan beri pink floydtan başka hiç kimseyi dinlemiyorum.Diğer müzikler o kadar basit kalıyorki, bunların yaptığı müzikse diğerleri ne ???? benim listem
  1,Dogs
  1.Time
  1.Comfortably numb
  1.Keep talking
  1.Mother
  1.shine on you crazy diamond
  1.Wish you Were Here
  1.Echoes
  1.Coming back to life
  1.Poles apart
  1.Diğerleri
  Asla sıralama yapılamaz bence hepsi 1 numara…..

 18. seviyorum bunları

 19. bir arkadaşevet subjektif bir liste ama divijın belden 3 şarkı biraz fazla geldi demiş.

  oan dikkat ettim evet 3 şarkı var divijın belden işte divijın bel böyle bir albüm tek eksiği racırın dokunuşu oda olsa idi ilahların vedası evrenin en büyük olayı olacaktı.

  şu haliyle divijın bel sinsice işliyor insana cilmır sen çok yaşayacaksın.

 20. Kesinlikle pink floydu yeni keşfettım. yani aslında yabancı muziklere kesinlikle karsıydım. rock takılıyrm ama yerlılerde cok iyi yok. bigun pink floydu dınledım. gece yatarken karanlık odamda. biranda sarkının sonuna dogru gözumden yas geldıgını gördum. evet dınlemesını bılen için gercekten insanları baska yerlere göturebılıyor. Muzik kalitesi mukemmel. ama pink floydu daha yenı yenı çözuyorum. bana yardımcı olursanız sevınrım.dadluboy35@hotmail.com

 21. Her dönem farklı şarkılarına daha çok aşık olabiliyor bi Floyd sever gün geçtikçe daha çok etkisinde kalıyor ne Waters dan kopabiliyor ne Gilmourdan kopabiliyor nede Syd a olan hayranlığı azalıyor diyelim ve gelelim listeme

  1-The Post War Dread
  2-On The turning away
  3-Lost for words
  4-the gunner’s dream
  5-Pigs ( three different Ones ) – kesinlikle çok iyi.
  6-Summer’68
  7-Paint Box
  8-Marooned
  9-The Trial
  10-Any colour you like

  bugünlerdeki listem bu tabiki comfortably numb , high hopes , Shine on you crazy diamond (SYD) vs. tonlarca şaheserlerini yazma gereği bile duymadım çünkü onlar artık bir FLOYD sever için öğün gibidir sabah , öğlen , akşam dozunda alınmalıdır ki aksi düşünülemez.

 22. bizim kusagin yasi 60 müzigi biz PINK FLOYD la ögrendik. 60 li yillardan beri dinliyorum. sizleri tebrik ederim.

 23. High hopes her türlü en iyidir bence.time sözleriyle,welcome to machine kasvetli havasıyla,comfortably numb da solosuyla ağlatır orası öyle tabii.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.