En güzel 10 çocuk kitabı…

{ Posted on Eyl 13 2009 by konuk maddeciler }

MADDELEYEN: MELİSA UNAT

Çocuk kitapları içimizdeki çocuk yan… Huzursuz hissettiğimizde, iş yaşamının hırslarından bunaldığımızda, ikili ilişkilerde çıkmaza girdiğimizde okunası kitaplar çünkü tüm bu sıkıntıların çözümünü içlerinde barındırıyorlar. Aşağıdaki liste bizim en çok sevdiğimiz çocuk kitapları. Dönem dönem değişebiliyor. Belki farklı konseptler ve yeni kitaplarla yeniden maddeleriz… :)

10. 1000 soru 1000 cevap
Doğa, Spor, Bilim, Kültür vb. alanlardan titiz bir seçimle oluşturulmuş 1000 soru ve 1000 cevap. Hem çocuğunuz hem de sizin için eğlenceli bir genel kültür kitabı. Madde madde olması sebebiyle zaman zaman sayfaları karıştırılıp bir kaç sorunun cevabının öğrenilebileceği; her gün bir sorunun cevabını öğrenelim deseniz nerdeyse 3 yıl idare edecek başarılı bir kaynak kitap.

014-01 ön kapak

“Tekel Nedir?
…Bir ürünün tekelini elinde tutmak, o ürünü yalnızca o firmanın üretme iznine sahip olması demektir. Örneğin çay ve şeker ülkemizde yakın yıllara kadar devlet tekelindeydi.”

9. Koyunların Masalı
Kara koyunlarla ak koyunların sadece renkleri sebebiyle birbirlerinden ayrılmasının hikayesi… Üstelik de ortak çocukları olan alaca koyunlar var bir de… Ayrımcılığın, hatta ırkçılığın ortaya nasıl çıktığını, ne gibi sonuçlar doğrurduğunu ve ne kadar yanlış olduğunu bir çocuğa bundan daha güzel şekilde anlatmak sanıyorum mümkün olmaz.

koyunlarin_masali

8. Doğumgünü Hediyesi
Behiç Ak’ın çizimlerinden oluşan bir hikaye bu. Kelimeler yok, çünkü kelimelere gerek yok… :)

doğumgünü hediyesi

7. Renkler Küsünce
İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde yer alan insan haklarını renklerle ilişkilendirerek kurgulanan masal her yaştan insanın keyifle okuyabileceği türden.

renkler_kusunce_on

“Bilge ve baykuş bu işaretlerden insanlığın özgürlüğü ve eşitliği kaybetmeye başladığını anladı. Herkesin cinsiyet, ırk, din, ülke, din farklılıkları gözetilmeden eşit haklara sahip olmaları gerektiğini hatırladılar.”

6. VINNN!…
Günlük yaşamın koşturmacasında yaşadıklarımızın ne kadarı yaşamak istediklerimiz; bir şeyler için koştururken diğer yandan neleri kaçırıyoruz? Kesinlikle yoğunluktan şikayet eden herkesin okuması gereken bir kitap. Aslında sadece Serap Deliorman’ın çizimlerine bakmak için de edinilebilir :)

marsik_vinnn

“Çocuk olmak hiç kolay değil. Neden mi? Çünkü büyüklerin bizimle ilgilenmek için hiç zamanları yok. Galiba eskiden herkesin daha çok zamanı varmış. Ama dedelerimiz onu çok kullanmışlar ve anne-babalarımıza pek bir şey kalmamış.”

5. Atık mı? Hiç Dert Değil!
Çevre bilincini çocuklara aşılamamız için önce kendimiz edinmeliyiz değil mi?

tubitak_atik_mi_hic_dert_degil

“Daha az israf eder ve dönüştürebileceklerimizi ayırırsak, daha az çevre kirliliği olur ve bizler güzel dünyamızda daha uzun süre yaşayabilir, dumansız havayı solur, temiz sularda yüzer, çöpsüz ormanlarda ve dağlarda gezebiliriz.”

4. Cömert Ağaç
Shel Silverstein’in her yaştan okuru için hazırladığı bu kitap “Almadan vermeyi, karşılıksız olsa da sevmeyi, vermenin bir mutluluk sebebi” olabileceğini anlatıyor.

bulut_comert_agac

“Bir zamanlar bir ağaç vardı ve küçük çocuğu çok sevdi…”

“Gel çocuk, gövdeme tırman, dallarımda sallan,elmalarımdan ye, gölgemde oyna ve mutlu ol.”

3. Her şeyin Öyküsü
Çocuklara dünyanın oluşumunu ve evrim sürecini anlatırken kitabın içinden çıkanlarla çok eğleneceksiniz. Kitabın her yanından bir şeyler çıkıyor ve son derece esprili bir dil kullanılmış.

h2_masal_herseyin

“Çok uzun süre önce hiçbir şey yoktu.Ne uzay, ne zaman, ne gezegenler, ne insanlar, ne ben, ne de sen, hiçbir şey. Ve birden bire…”

2. Küçük Kara Balık
Gölden çıkıp büyük denizlere ulaşmadan önce herkesin okuması gereken Samed Behrengi eseri.

kücük kara balik

“Küçük balık denizi düşünüyordu. bu düşünce onun zihninde birgün gerçekleştireceği bir amaçtı. ona göre hayat yalnızca yemek, uyumak, küçücük; dünya sandığı gölde yaşamak değildi.”

1. Küçük Prens
Küçük Prens sadece çocuk edebiyatının değil dünya edebiyatının da başyapıtlarından biri. Her yaşta okuyabileceğimiz her okuyuşta farklı şeyler alabileceğimiz bir kitap…

21

“Unutma, dedi tilki, gülün için harcadığın zamandır gülünü bu kadar önemli yapan.”

Be Sociable, Share!


26 Responses to “En güzel 10 çocuk kitabı…”

 1. Çocukken okuduğum ve roman sayılabilecek ilk kitabım Edmando De Amicis’in Çocuk Kalbi idi.

  İnanılmaz etkilendiğim bu kitabı okuduktan sonra, tüm benliğimin değiştiğini halen daha içimde hoş bir duyguyla hatırlarım. O ufak yaşımda, artık iflah olmaz bir kitap okuyucusu olmuştum. Uyuduğumu zanneden annem görmesin diye, geceleri etrafını kapattığım mum ışığında dahi kitap okurdum.

  Birçok çocuğu da etkileyebilecek olduğunu düşündüğüm bu kitabın, yukarıdaki sıralamaya belki de üstlerde bile girmesi gerekirdi diye düşünüyorum.

  Derleme için teşekkürler.

 2. Merhabalar,
  Ne güzel düşünmüşsünüz..Bakınca ben kararsız kaldım, ilk on nasıl olmalı diye düşünürken..Vınnn kitabının çizeri olarak teşekkür etmek istedim. İlk on listenizde onca değerli kitapla birarada görünmek çok güzel geldi bana. Gecenin bu saatinde gülümseten , çocukluğa götüren, yeni kitaplarla tanıştıran bu derleme için sonsuz teşekkürler….

 3. emeğinize sağlık süper olmuş :D

 4. ahh hadi ama… Goscinny’nin pıtırcık serisi nasıl unutulur:)

 5. Pıtırcık’a katılıyorum! Kesinlikle, ben de çok severim :) Gerçi Harry Potter da olabilirdi bakın…

 6. momo unutulur mu ya….

 7. José Mauro de Vasconcelos ‘un Portakal Ağacı adlı kitabı. Unutamadıklarımdandır. Beni gerçek dünyayla tanıştırdığını, büyüttüğünü hissetmişimdir…

 8. Ben şahsen “şeker portakalı”nı pek çocuk kitabı kategorisine koymazdım. En çok ağladığım kitaplardan biridir o :)

 9. Listeye ve yorumlara bakınca anladığım o ki, bu liste 10 maddelik değil, 50 maddelik olmalıymış… Şimdi ha desem 10-12 tane geliveriyor aklıma hop diye listeye eklenebilecek, kitap okuyarak büyüyen ve kitap dünyasını takip eden herkesin aklına da 3-5 farklı kitap kesin geliyordur…

 10. Hep bir eksik kalıyor zaten ne yapsak, 100′lük liste olsa yine bir şey unutuluyor :) Özellikle de sinema maddelerinde. Yorumlara ekleniyor işte onlar da. Bekleriz yani o 10-12 kitabı buraya :))

 11. Tüh yaa. Kelile ve Dimne’nin listede olmaması üzdü beni :/

 12. Ufak bir düzeltme yapmak istiyorum burada. Bu liste aslında “en güzel 10 çocuk kitabı listesi” değil, “büyükler için çocuk kitapları” listesi:)

 13. bence süper kitaplarınızı okudum SÜPEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEER =-)

 14. kitap okumak istemiyorum 1 tane tam kitap bile okuyamadım çok güzel kitaplar ama okuduğunuz kitaplardan önere bilirmisiniz?

 15. Asa Lind’in Kumkurdu serisini de eklemek gerek.

 16. berbat

 17. Çok GüzeL Bi Site

 18. Arkadaşlar bnim tavsiyem bi de Ateş Hırsızı serisini okuyun

 19. ece sana kitap öneriyorum .: kesinlikle ” ZAMAN DEDEKTİFLERİ ” SERİSİNİ OKUMALISIN ÇOK SÜRÜKLEYİCİ KİTAPLAR

 20. hiç aklıma gelmeyecek kitaplar ilk onun arasına girdi. bence pıtırcık serisini de okumalısınız. hem çok eğelenceli hem de çok komik.

 21. James ve Dev Seftali…Charlie’nin Cikolata Fabrikasi? Roald Dahl’in yaraticiligi korkunc, tum kitaplarini tavsiye ederim..

 22. emeğinize sağlık çok güzel olumuş hepinizi gönülden kutlar ve tebrik ederim bende koyunların masalınıokudum çok güzeldi

 23. hiç güzel kitap yazmıyor hep gazetelerden çıkan kitaplar lütfen başka kitaplar yazın kurtulalım çabuk olun !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 24. ben kitap arıyorum ama arkadaşlar bana acil yardım etmeniz lazım aslında
  arkadaşım bana saftirik serisi çok komik değil ama güzel ayrıca şu acayip insan vücudu diye bir kitap var süper vallaaaa! okumalısınız ama okadar eğlenceli değil yinede

 25. en güzel kitaplar:ufaklık seriven peşinde:efsaneler gezegeni,uzayın tutsakları,ateş kentden kaçış vs. vs. dedektif kurukafanın,gizli yedilerin ve afacan beşlerin kitapları hepsinden daha güzel.

 26. tenkit e katılıyorum. çocuk kalbi süper bir kitap…

Sorry, comments for this entry are closed at this time.