En eğlenceli 25 çocukluk oyunu…

{ Posted on Oca 19 2009 by Aslı Topçu }
Tags :
Categories : Çocuk, Oyun

Çocuk oyunu demedim, çocukluk oyunu dedim. Çünkü şu an çocuklar muhtemelen bunların teknolojik mutasyonik versiyonlarını oynuyorlardır. O yüzden “çocukluk oyunları” bunlar, ama asla çocuk oyuncağı değil. “Çocuk oyuncağı” söylemi, çocuk oyunlarından türemişse eğer, çok yanlış türemiş. Zira çocuk oyunları kendi içlerinde çeviklik, zeka, kondisyon ve özveri gerektiren oyunlar. Bakalım bakalım neler?

25. Bom
Tenefüste, öğretmenin tahtanın kenardında bıraktığı tebeşir alınır. Özellikle siyah asfalt, araba geçmeyen bir yol bulunur. (tebeşir ile çizmek kolay olsun diye)Kocaman bir daire çizilir ve bu daire kaç kişi oynuyorsa o kadar parçaya ayrılır. Ortaya da kocaman bir “Bom” yazılır. Herkesin kendi alanı vardır. Ee doğal olarak biri de ebe olur. Ebe, “Bom” diyene kadar herkesin kaçma hakkı vardır. Bom demeden önce de ebe şöyle sayar; “duran 1, duran 2, duran 3…” kaça kadarsa artık. (ay ne komplike oyunmuş) Neyse işte birileri ebelenir, birileri kazanır… Kişisel olarak favori oyunumdur.

24. Saklambaç
Ebe ile iyi ilişkilerin varsa kimin nerde olduğunu ispiklemenin en eğlenceli olduğu oyundur. Ayrıca ben 100’e kadar sayarken ikişer ikişer sayardım.(taze ikişer ikişer saymadığı öğrendiğimden olsa gerek) Ne çabuk bitttiii beee diye mızıkçılık yapardı herkes. Ben de sadece ikişer ikişer saymayı biliyorum derdim. Biri de çıkıp 200’ye kadar say demezdi o zaman. Hahayt!

23.Yakan Top
Kıvraklık, sağa sola çalkalama yetisinin en çok işe yaradığı oyundur. Öncelikle meşin top ile oynanması acayip sakıncalıdır, lastik top ile oynaması idealdir. Meşin top çok pis pişirir çünkü deriyi.

22.Üçgen
Üçgen kız oyunudur. Lastik ile oynanır. Popüler olmak isteyen kızlar okula her gün lastiklerini getirmelidir. Bu lastikler de anneye “ hadi tuaafiyeye gidelim annee” diye ısrarlar sonucu temin edilir. Bu oyunun içinde birler, ikiler, üçler vardır. Birlerde lastik bilekte, ikilerde dizde, üçlerde de kalçada durur. Lastiğin etrafında dönüp durulur.

21. Uzun Eşek
Uzun eşek de, haremlik selamlık oynanması daha makuldur. Erkeklerin kızlarla uzun eşek oynama teklifleri reddedilir. Bir de yastık olmak çok ilginçtir.

20. Etek açmaca
Etek açmayı bize oyun zannettiren bütün erkek çocukları tarafımca şiddetle kınanır. Onlar yüzünden her gün önlüğün içine tayt, şort, kot giydiğimiz de unutulmaz.

19. Seksek
Taşı ite ite bir sonraki kareye geçmek ve zıplayarak geçmek seçenekleri ile iki versiyonu vardır. Biri oynarken sana sıranın gelmesini beklemek gıcık bir durumdur. Ama içinden yanması için dua etmek çok eğlencelidir.(örnek: fırat; allahım nolur yansın, töbe bismillah hemen yansın, dinimiz amin.)


18. İstop
Renkli istop ve isim istop çeşitleri vardır. Renkli istopta millet bulamasın diye ütopik renkler icat edilir; morcivert, sarımsıkırmızı gibi… Sonra öyle bir renk yok diye mızıkçılık çıkar, birileri gider, oyun yarım kalır, az kişiyle de oynanmaz.

17. 9 aylık
En az top saydıran kaleye geçer ve gol kurtarana kadar da kalede kalır. “Ay ben de erkek gibi kızdım” diyemeyeceğim ama top saydırma konusunda çok yetenekliydim, hiç kaleye geçmezdim.

16. Köşe kapmaca
Bu oyunda ebe olan kişi bütün oyun boyunca ebe olmaya mahkum olur. Çünkü köşelerine çekilen çocuklar köşelerinden asla kıpırdamaz. Azcık gider gibi yapar sonra geri döner. O yüzden bu oyunda bir kural eksikliği vardır. Yeni kurallar ile revize edilmelidir.

15. Kaldırımdan yüksek
Zavallı ebe bu sefer de çocukların kaldırımdan aşağı inmelerini bekler. Yine çocuklar kaldırımdan inmez, inat eder. Oyun da kaldırım üzerinde kıpırdamayan çocukaların ego yapması ile biter.

14. İp atlama
İp atlamanın da değişik şekilleri vardır. Ortasından geçmeli, tek ayakla zıplamalı, iki kişi atlamalı falan… Ama en keyiflisi anneler ile pikniğe gidildiğinde ip atlamaktır. Çünkü ortamda en atletik olan çocuktur. Kesin kazanır. İpi de çevirmek zorunda kalmaz.

13. 1-2-3 salaklık, güzellik, mankenlik…
3 deyince ya salak olunur ya güzel ya manken… Doğrudan vücut dili ile alakalıdır.

12. Tilki tilki, saat kaç
Bu zaman sapıttırmaca oyununu, saati öğrenmeye başladıklarında habire saati soran ebeveynlerine gıcık olan çocuklar yaratmıştır. İyi de yapmışlardır.

11. Sismali mıstık
Abla lub la lub lub lub la, yes yes yes yes mıstık, no no no no mıstık, sisimali mıstık yeah! (Anlayan varsa bana da anlatsın.)

10. Önümüze gelene bin tekme
Önlerine gelene bir tekme atan, kol kola girmiş bu çocuklar çete psikolojisi ile bu oyunu oynamaktadır. Zira kendi başına “önümee gelene bir tekme atarım layynn” diyen bir çocuk nereye kadar başarılı olabilir? Bu yüzen çocuklar, birlikten kuvvet doğduğunu bu oyun ile öğrenir.

9. Çatlak patlak
…yusyuvarlak, kremalı börek, sütlü çörek, çek dostum çek, arabanı yoldan çek. Çek çek amca, burnu kanca, al sana bir tabanca, sakın beni vurma amca.. Ihhııım. Tabi ki çocuk tekerlemelerinin sorgulanmaması lazımdır ama adamın eline tabancayı verip, “beni vurma” demek ne kadar mantıklıdır tartışılır.

8. Adım almaca
Ebe olma, ikinci veya üçüncü oynama kriterlerini belirleyen adım almaca şöyle söylemlenir: aldım verdim ben seni yendim gazeteye ilan verdim. Bu lafın altında kalmayan diğer kişi de, alamadın, veremedin, sen beni yenemedin, gazeteye ilan veremedin, şeklinde devam eder.

7. Kulaktan kulağa
Kuşaktan kuşağa geçen kulaktan kulağa oyunu, ailelerin uslu durmasını istedikleri çocuklarına öğrettikleri bir oyundur. İçinde; kıpırdanma, aksiyon yoktur. Çocuklar sessizce oturur. Tabi bu oyun çok kısa süre sonra bayar ve çocuklar yine kuduruk oyunlarını oynamaya devam eder. Eee ne
de olsa hepsinde enerji fazlası vardır.

6. Aç kapıyı bezirgan başı
…kapı hakkı ne verirsin, ne alırsın, bir sıçan iki sıçan üçüncü de kaçan, şeklinde ilerleyen; damar sözlerle başlayıp sonlara doğru yön değiştiren bu şarkı bana biraz arabesk gelir. Böyle müziği falan da iç acıtan kıvamdadır.

5. Ebe tura bir iki üç
Ebeler bu oyunda yine fenalık geçirir. Kıpırdamadan (donuk) duran çocukları espiri yaparak kıpırdatmaya çalışırlar. Akla o an komik bir şey de gelmez. Sıkıcıdır.

4. Kapıya tırmanmaca
Çocuklar düz duvara tırmanamayacaklarını fark ettikleri zaman kapılara tırmanmaya başlar. İki tarafı tahta olan kapılara çıplak ayaklar koyulur, yavaş yavaş yukarı çıkılır. Sonra da anneye “ ennnneee ben tırmandım” diye bağırılır. Anne elinde terlikle gelir, aşağıda bekler. İnsen dayak yersin, dursan sıkılırsın. Ee bi ilginçtir.

3. Evcilik
İlk üçte daha flörtik oyunlar ikamet etmektedir. Evcilik oyunlarında, yenme-yenilme olmadığı için daha psikolojik oyunlardır. Çocuklar annelerinden gördüklerini, diğerlerine uygular. Anne baba rol modelleri olurlar. Ona göre küçük bir ev yaratılır. Bu oyunun sonu, bitiş noktası yoktur. Oynamaktan sıkılan çocuklar, barbielerini oynatma aşamasına geçer.

2.Dansa davet
Kimin kimden hoşlandığının ortaya çıkma platformudur. Genelde doğum günlerinde annelerin gözetiminde oynanır. Herkes en güzel kız ya da en yakışıklı erkekle dans etmek ister. Onların kapılması halinde, diğerleri ile yetinmeyi öğrenir. Yani aslında bu bir oyun değil öğretidir.(Yetinmeyenler onları bile istemeyenler de kız kıza dans etmeye mahkum olurlar.) Eğer oyunlaştırılmak istenirse de, dans eden çiftler başlarının arasına elma, portakal,falan koyar. Onları düşürmemeye çalışırlar.

1. Şişe çevirmece
Kimileri için doğruluk, kimileri içinse cesarettir. Cesaretin en üst limiti, oyunculardan birini öpmektir. Öpüşmek zorunda olan çift böyle kasılır, sıkılır… Zorunda oldukları için öpüşüyormuş gibi yapar. Aslında öpüşmek istenmezse çocukluğun altın kuralı olan “ mızıkçılık” burada kullanılabilir. Ancak istemem yan cebime mantığı ile, biraz da meraktan, ilk öpüşmesini bu oyunda yaşamış olan çoktur.

Be Sociable, Share!


15 Responses to “En eğlenceli 25 çocukluk oyunu…”

 1. e ama doktorculuk????

 2. doktorculuk evcilikin içinde.
  çocuklar hasta olur ve eve doktor gelir.

 3. “7 kiremit” vardı bi de yafu siz bilmio musunuz? Acep Ege yöremize ait bir oyun mu idi kü??? ;PP

 4. aa heç duymadım 7 kiremit ben?

 5. cok supper bi oyundur… hemman ogrenilee, oynayaaaa :))

 6. 7 tane kirik kiremit parcasi bulunur (ki 80lerde yapilasma sehrimizde hizliydi, insaat cevrelerinde kiremit-tugla kiriklari bolca mevcuttu). bu kiremitle ustuste dizilir, belli bir mesafeden topla kiremit kulasi yikilmaya calisilir (bowling kibin) kiremitler yikildigi zaman ebe topu yakalayip diger cocuklari vurmaya calisir (bknz: yakan top). Cocuklar vurulmamaya calisirken bir yandan da kiremitleri tekrar ustuste dizmeye calisir. Ebe o arada birini vurursa o kisi ebe olur, yoksa oyun tekrar baslar, ebe aynen devam… :)))

 7. 7 Kiremit oyununu biz de çok oynardık, ama bizdeki ismi Dalye Dombik :) 7 hatta daha zor olsun diye 14 kiremit parçası üst üste dizildiğinde dalyeeee! diye bağırılır. Çok heyecanlı ve gürültülü bir oyundur.

  Çocuk oyunlarını bir ara konuşmuştuk, hey gidi eski günler!

  http://www.ilk5.net/2007/01/17/cocuk-oyunlari/

 8. böle duvarda top saydırmacalı bi oyun oynardık biz. voleybol antremanı gibi bişi. ama sayı ilerledikçe biraz biraz atraksiyon katılırdı içine. 10lar düz saydırıldı da 20lerde bi de el çırpılırdı, 30larda topu atıp kendi etrafımızda bi dönerdik, 40lar daha hızlı hızlı filan böle giderdi. topu düşürürsen sıra diğer oyuncuya geçerdi. rakibinin performansına göre sıra sana gelmeden oyun bitebilirdi de. insanın kollarının kopacakmış gibi ağrımasına sebep olan bir oyundu.

  lilith

 9. çocuklar yağlı kayış oynardı ve ne mutlu ki biz kızları bu oyuna dahil etmezlerdi. biz de o esnada yerden taşları toplamaya dayalı olan 5 taş veya bir karenin içine çizilmiş artı işaretinden ibaret olan şeklin üstünde taşlarımızı aynı sıraya getirmenin amaç olduğu 3 taş oynardık.

  benim favori oyunum ise, günün kapanışı mahiyetinde, mevsimine göre yazın tozun toprağın, baharlarda da yağmur birikintisi, çamurlu su gibi oluşumların içene dalmaktı. e de olsa eve gidince doğrudan anne kucağında banyoya taşınıcam.

  ah bir de kuzenimle evin arkasındaki tepelikte, birbirimize belimizden bir iple bağlanarak ve ne olursa olsun birbirimizi asla terketmeyeceğimize dair yeminler edip ağlayarak oynadığımız dağcılık oyunumuz vardı. bir filmden filan etkilenmiştik herhalde. niye ağlıyoduysak??

  lilith

 10. süper

 11. bence en güzeli çatlat patla çünkü o oyun daha eğlenceli bi oyun ben sizce eğlenceli olmaya bilir ama bence eğlencellliiii

 12. ben o oyunu beğeniyorum

 13. ben ce 7 kiremit iğrenç

 14. canım benim zaten oyunda bağırılırsa oyun heyecanlı olur

 15. Çok güzel ve doğal anlatılmış ama bize resmi bilgiler gerektiği için pek işime yaradığını söyleyemem :) yine de elinize sağlık çocukluğum geldi aklıma :)

Sorry, comments for this entry are closed at this time.